Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe |
Kirjoittaja |
Viesti |
peknou Kanta-asiakas
Liittynyt: 31 Tam 2005 Viestejä: 342 Paikkakunta: Keskellä ei mittään
|
Lähetetty: 03.08.2012 13:04 Viestin aihe: |
|
|
MapSourcessa kartta näyttää aiva hyvältä,mutta ainakin ASTRO 220:ssä
ei pelitä kunnolla.Tiet puuttuu,värit puuttuu,ym.En nakkaa SuomiProta vielä roskiin |
|
Takaisin alkuun |
|
|
perisofeus Kanta-asiakas
Liittynyt: 25 Lok 2006 Viestejä: 6147 Paikkakunta: Rovaniemi
|
Lähetetty: 03.08.2012 13:41 Viestin aihe: |
|
|
Noin 15 min meni 1,3 gigan siirtoon kun Astro oli kiinni USB johdossa. _________________ Villilä, ei-kesitetyllä meänkielelä joka päivä, ympäri vuen. |
|
Takaisin alkuun |
|
|
keppis Kanta-asiakas
Liittynyt: 08 Huh 2008 Viestejä: 208 Paikkakunta: Itä-Uusimaa
|
Lähetetty: 03.08.2012 14:15 Viestin aihe: |
|
|
tässä mallikuva kartasta 320:ssä:
linkki
tuon selkeämpää ei oikein voisi toivoa - vertauskuvana vanhempi suomi pro garmin mobile xt:n symbianversiossa (n95:ssä):
linkki |
|
Takaisin alkuun |
|
|
Pyrykoira Kanta-asiakas
Liittynyt: 19 Lok 2005 Viestejä: 943
|
Lähetetty: 03.08.2012 14:56 Viestin aihe: |
|
|
Voinko tehdä niin, että kopionin 4 GB kortille vanhan kartan,jossa tilarajat ja tämän uuden kartan jossa rajoja ei ole ja voiko Astro 320: ssä valita kumpaa kulloinkin haluaa käyttää ? |
|
Takaisin alkuun |
|
|
keppis Kanta-asiakas
Liittynyt: 08 Huh 2008 Viestejä: 208 Paikkakunta: Itä-Uusimaa
|
Lähetetty: 03.08.2012 15:04 Viestin aihe: |
|
|
Toki, ihan valikosta voi valita kumpi kartta on käytössä.
Lisähuomiona mapsourcea käyttäville, katsoin noita mapsourcen karttapaloka gpsmapeditillä ja huomasin että aineistossa on kahdet päällekkäiset karttaruudut. Toisessa on tiet ja toisessa kaikki muu data. Kenties teiden puuttuminen johtuu siitä että tieaineisto on jäänyt valitsematta karttaa luodessa.
Tätä ongelmaa ei ole jos käyttää tuota valmista img-tiedostoa. |
|
Takaisin alkuun |
|
|
perisofeus Kanta-asiakas
Liittynyt: 25 Lok 2006 Viestejä: 6147 Paikkakunta: Rovaniemi
|
Lähetetty: 03.08.2012 15:05 Viestin aihe: |
|
|
Garminissa saa tehtyä myös ruutukaappauksen, oli jossakin optioissa sitä varten valinta. _________________ Villilä, ei-kesitetyllä meänkielelä joka päivä, ympäri vuen. |
|
Takaisin alkuun |
|
|
näätämies212 Kanta-asiakas
Liittynyt: 08 Maa 2006 Viestejä: 1143 Paikkakunta: pohjanmaa
|
Lähetetty: 03.08.2012 15:45 Viestin aihe: |
|
|
keppis kirjoitti: | Toki, ihan valikosta voi valita kumpi kartta on käytössä.
Lisähuomiona mapsourcea käyttäville, katsoin noita mapsourcen karttapaloka gpsmapeditillä ja huomasin että aineistossa on kahdet päällekkäiset karttaruudut. Toisessa on tiet ja toisessa kaikki muu data. Kenties teiden puuttuminen johtuu siitä että tieaineisto on jäänyt valitsematta karttaa luodessa.
Tätä ongelmaa ei ole jos käyttää tuota valmista img-tiedostoa. |
Minulla myös puuttui 220 mallisessa kaikki tiet. Pitääpä koittaa valita nuo karttaruudut uusiksi, kunhan iltavuoro päättyy. |
|
Takaisin alkuun |
|
|
sulkukoski Vakituinen kirjoittaja
Liittynyt: 11 Tam 2008 Viestejä: 9
|
Lähetetty: 03.08.2012 16:02 Viestin aihe: |
|
|
Pelittääkö tämä kartta myös käsinavigaattoreissa - esim. Garmin Coloradossa? Laitoin ohjeen mukaisesti kartan Garmin kansioon ja annoin nimen ohjeen mukaan. Garmin Colorado ei tunnistanut kortilla olevaa kartaa lainkaan - ainoastaan massamuistissa olevat vanhat kartat. Onko vielä joku niksi tarpeen? |
|
Takaisin alkuun |
|
|
keppis Kanta-asiakas
Liittynyt: 08 Huh 2008 Viestejä: 208 Paikkakunta: Itä-Uusimaa
|
Lähetetty: 03.08.2012 16:13 Viestin aihe: |
|
|
Mistä Coloradon mallista oli kysymys, pikainen googletus paljasti että tuo ominaisuus vaatii suht tuoreen softaversion, ohessa tieto Colorado 300:sta:
Changes made from version 2.90 to 3.00:
- Added ability to load maps from any img file in the Garmin directory
Joten kannattaa ensiksi katsoa onko Coloradoon päivityksiä tyrkyllä. |
|
Takaisin alkuun |
|
|
peknou Kanta-asiakas
Liittynyt: 31 Tam 2005 Viestejä: 342 Paikkakunta: Keskellä ei mittään
|
Lähetetty: 03.08.2012 17:13 Viestin aihe: |
|
|
Epäilen jotta tuo 220 astro ei pelitä kunnolla tämän MTK:kanssa.On varmaan vanhaa"tegnologiaa"tuo kapula.Samoin mulle kävi tuon uudemman Suomi Pron kanssa.Vanha Pro pelittää hienosti.Oiskohan näin. |
|
Takaisin alkuun |
|
|
Jessus Kanta-asiakas
Liittynyt: 27 Tam 2012 Viestejä: 415 Paikkakunta: Los Bananos, CA
|
Lähetetty: 03.08.2012 17:52 Viestin aihe: |
|
|
Suomi Pro V2 pelittänyt oikein mallikkaasti vanhalla 60Csx:llä. |
|
Takaisin alkuun |
|
|
Aris60 Kanta-asiakas
Liittynyt: 08 Huh 2004 Viestejä: 3295
|
Lähetetty: 03.08.2012 18:26 Viestin aihe: |
|
|
No niih...
Hienoa, että joku on viitsinyt nähdä vaivaa ja hakea tietosisällön Maanmittauslaitokselta.
Tiet ovat eri image- tiedostossa kuin muu tavara. Pitää valita molemmat, että kaikki elementit näkyvät.
Otin lisäksi kokeeksi yhdestä karttaruudusta (SuomiPro?) syvyyskäyrät ja vanhat tilarajat ja yhdistin ne kartaksi. Näyttäisi saavan toimivan kartan pikkuisella työllä. Kaveri lupaili tuossa, että Karttapaikan aineistosta saa ohjelmallisesti poimittua tilarajojen pikselit värin perusteella ja sitten vektoroitua ne jos mikään muu ei onnistu. Eli yhdistämällä saa omaan käyttöön eri lähteistä keräämällä todella hyvän kartan.
TYP-tiedostoa kun muokkaa niin saa esim. teiden värin enemmän omaa silmää mielyttäväksi. Joidenkin elementtien tekstikommentit ovat myös muutoslistalla. Joidenkin elementtien koko ei ole oikein kiva navigaattorin ruudulla. Teiden nimet eivät ole jostakin syystä siirtyneet oikein.
Onko jollakin liikenneviraston reimareiden koordinaattipisteiden luetteloa? Itselläni löytyvät vain majakat.
Mutta kokonaisuutena erinomainen parannus paikkatiedon käyttämiseen. Hienoa.
Uskon muuten noiden teiden olevan erillisillä karttaruuduilla ihan tarkoituksella. Reitityskin lienee mahdollinen ominaisuus??? |
|
Takaisin alkuun |
|
|
arzi Kanta-asiakas
Liittynyt: 02 Tam 2005 Viestejä: 882
|
Lähetetty: 03.08.2012 18:53 Viestin aihe: |
|
|
Aris60 kirjoitti: | No niih...
Tiet ovat eri image- tiedostossa kuin muu tavara. Pitää valita molemmat, että kaikki elementit näkyvät.
|
Juuri noin, hetken tuota ihmettelin mutta sitten selvisi. Eli toimii ihan täysin vanhemmissakin mutta pitää olla tarkkana paloja valitessa. Esim. palat Mtk-M511 - Mtk-M514 joissä näyttäisi olevan maaston tiedot ja näiden "päällä" on Mtk-M51 jossa näyttäisi olevan isommat tiet. Nyt jos klikkaa ensin vahingossa tämän isomman alueen niin eipä enää välttämättä huomaa (pysty?) näitä neljää tärkeää palasta ottaa mukaan |
|
Takaisin alkuun |
|
|
keppis Kanta-asiakas
Liittynyt: 08 Huh 2008 Viestejä: 208 Paikkakunta: Itä-Uusimaa
|
Lähetetty: 03.08.2012 19:27 Viestin aihe: |
|
|
peknou kirjoitti: | Epäilen jotta tuo 220 astro ei pelitä kunnolla tämän MTK:kanssa.On varmaan vanhaa"tegnologiaa"tuo kapula.Samoin mulle kävi tuon uudemman Suomi Pron kanssa.Vanha Pro pelittää hienosti.Oiskohan näin. |
Olen tänään asentanut kartat kaverille sekä astro 220:n ja 320:n ja molemmissa toimii aivan hyvin. 320:ssä kieltämättä näyttö on paremman näköinen, mutta aivan hyvin toimii vanhemmassakin. |
|
Takaisin alkuun |
|
|
lctr Vakituinen kirjoittaja
Liittynyt: 23 Mar 2010 Viestejä: 35
|
Lähetetty: 03.08.2012 19:32 Viestin aihe: |
|
|
Loistavat kartat, hatunnosto tekijälle/tekijöille.
Vielä kun tuohon saadaan tilarajat jollakin ilveellä niin ei paremmasta väliä. |
|
Takaisin alkuun |
|
|
|